Kontakt S.O.S. Karviná, z.s.
Nám. Ondry Foltýna 15/45
733 01 Karviná - Staré Město
ID datové schránky: wehkvfn

Korespondenční adresa:
Nám. Ondry Foltýna 15/45
733 01 Karviná - Staré Město

IČ: 22759093

Číslo účtu: 251643422 / 0300
Email: spoleksoskarvina@gmail.com
Facebook: KarvinaciProtiTezbe
Anketa

Souhlasíte s rozšířením těžby pod Karvinou?

  S těžbou NESOUHLASÍM

 1640 hlasů / 70 %

  S těžbou SOUHLASÍM

 697 hlasů / 30 %

  Zatím stále NEVÍM

 14 hlasů / 0 %
Občasník

letak 9/2014   Občasník,
  září 2014letak 1/2013   Občasník,
  leden 2013letak 5/2012   Občasník,
  květen 2012


Karvinou vyděsil další otřes

Seizmograf

Silný důlní otřes probudil obyvatele Karviné v pátek 17. srpna před 5. hodinou ranní. Způsobilo jej náhlé uvolnění nahromaděné energie v nadloží vytěžených uhelných slojí Dolu Darkov. Důsledkem otřesu se z domu na ulici Fryštátské jen pár metrů od náměstí odtrhl dvoumetrový štít, praskliny na zdech se objevily také v řadě jiných domů. Díky tomu, že k otřesu došlo v brzkých ranních hodinách, nebyl na této jinak velmi frekventované ulici naštěstí nikdo zraněn.

I když jsou technologie a zařízení stále modernější, nedokážou těžaři otřesy předvídat. Jedno je jisté, jsou čím dál častější a nepříjemnější, jak těžba postupuje stále blíže k centru města.

Otřesy způsobené důlní činností ohrožují nemovitosti a navíc mají často fatální následky pro horníky. Celkem už letos v dolech na Karvinsku zemřeli čtyři lidé. Praskliny jsou patrné například také na zdech fryštátského zámku a dalších nově opravených domech v centru města. Město nedávno odprodalo bytový fond lidem, kteří teď s hrůzou sledují přibývající praskliny na zdech. Totéž se děje mnohým majitelům novostaveb. Bohužel s odškodněním důlních škod to v těchto případech není nijak růžové. Málokdo má finance, energii a čas se soudit s OKD.

Zvláštní je, že vedení našeho města negativní dopady těžby včetně znehodnocení nemovitostí ve městě zcela ignoruje a stále podporuje záměr dalšího rozšiřování těžby. Pokud máte poškozený dům a potřebovali byste pomoci s vymáháním důlní škody, obraťte se na naše občanské sdružení. Společně se můžeme bránit daleko účinněji!